Biuletyn Informacji Publicznej
USTAWIENIA WIDOKU

Rozmiar tekstu:

Dla słabowidzących:

Mapa serwisu

Wersja tekstowa

Słownik skrótów

Biuletyn Informacji Publicznej
ul. Rybacka 6A | 55-200 Oławatel.: 71 313 24 23
×

Regulamin Szkolnej Rady Rodziców

Z dnia 2005/3/7
Ważne od 2004/11/17
w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jakuba Sobieskiego w Oławie

§ 1. Postanowienia ogólne.

1.      Rodzice współdziałają ze szkołą za pośrednictwem Szkolnej Rady Rodziców zwanej dalej Radą Rodziców.

2.      Rada Rodziców stanowi reprezentację rodziców uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 2 w Oławie zwaną dalej szkołą.

3.      Rada Rodziców jest samorządnym organem szkoły, współdziałającym z dyrektorem szkoły, radą pedagogiczną, samorządem uczniowskim, organem prowadzącym szkołę, organem sprawującym nadzór pedagogiczny oraz innymi organizacjami i instytucjami, w realizacji zadań szkoły.

4.      Ilekroć w regulaminie jest mowa o Radach – chodzi o Radę Rodziców i Rady Klasowe.

 

§ 2. Cele współpracy o której mowa w § 1 ust. 1.

Skuteczne wspieranie procesu nauczania, wychowania i opieki, zgodnie z potrzebami uczniów w szczególności poprzez:

·      tworzenie właściwego klimatu społecznego i warunków umożliwiających skuteczne funkcjonowanie i rozwój szkoły.

·      zaznajomienie rodziców z celami, planami i programami kształcenia, wychowania i opieki, organizacją procesu nauczania i uczenia się oraz wynikającymi z nich zadaniami dla szkoły i rodziców,

·      upowszechnianie wśród rodziców wiedzy o wychowaniu i funkcjach opiekuńczo – wychowawczych rodziny,

·      pozyskiwanie rodziców do czynnego udziału w realizacji programów nauczania, wychowania i opieki oraz udzielanie w tym zakresie pomocy szkole,

·      doskonalenie organizacji kształcenia, wychowania i opieki w szkole, rodzinie i środowisku,

 

§ 3. Uprawnienia Rady Rodziców.

1.      Rada Rodziców może występować do rady pedagogicznej i dyrektora szkoły z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw szkoły.

W przypadku opiniowania pracy nauczyciela ubiegającego się o kolejny stopień awansu zawodowego, obowiązuje następująca procedura:

a.      po otrzymaniu pisma dyrektora zawierającego informację o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela, wraz z prośbą o wyrażenie opinii o jego pracy, przewodniczący Rady zwołuje w terminie do 12 dni zebranie Rady w składzie poszerzonym o przewodniczących Rad Klasowych tych klas, w których prowadzi zajęcia edukacyjne wymieniony wyżej nauczyciel,

b.      podczas zebrania, o którym mowa w ustępie 1. punkt a. następuje ustalenie treści opinii o pracy nauczyciela, którą przewodniczący w formie pisemnej przekazuje dyrektorowi szkoły,

c.      ustalona opinia jest ważna jeśli w zebraniu, o którym mowa w ustępie 1. punkt a. uczestniczyło przynajmniej 5 członków Rady,

d.      Rada powinna przedstawić dyrektorowi swoją opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela.

2.      Rady Klasowe występują do rady pedagogicznej poprzez Radę Rodziców.

3.      W celu wspierania działalności statutowej szkoły Rada Rodziców gromadzi fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł i decyduje o ich wydatkowaniu zgodnie z zasadami i w trybie określonym podczas plenarnego zebrania Rad Klasowych.

4.      Członkowie Rad mogą uczestniczyć w posiedzeniach rady pedagogicznej i zespołów wychowawców – za ich zgodą, wychowawcy mogą uczestniczyć w zebraniach Rady Rodziców z głosem doradczym.

5.      Rada Rodziców może przekazywać organowi prowadzącemu szkołę oraz sprawującemu nadzór pedagogiczny swoje opinie o pracy szkoły w formie ustnej lub pisemnej każdorazowo powiadamiając o tym dyrektora szkoły.

 

§ 4. Zadania Rady Rodziców.

1.      Współudział w bieżącym i perspektywicznym programowaniu pracy szkoły.

2.      Współudział w zaspokajaniu potrzeb materialnych szkoły, a w szczególności: w bieżących remontach i modernizacji pomieszczeń oraz otoczenia szkoły dla poprawy warunków funkcjonowania i bezpieczeństwa, w zakupie środków trwałych i wyposażenia szkoły (ławki, stoliki, tablice, meble szkolne, itp.), w zaopatrywaniu szkoły w pomoce naukowe i dydaktyczne.

3.      Wspieranie procesu doskonalenia organizacji i warunków pracy szkoły.

4.      Współudział w realizacji zadań opiekuńczych szkoły.

5.      Wspieranie współpracy szkoły ze środowiskiem lokalnym i zakładami pracy.

6.      Wspieranie działań samorządu uczniowskiego oraz organizacji młodzieżowych działających na terenie szkoły.

7.      Współpraca ze szkołą w zakresie działalności mającej na celu podnoszenie kultury pedagogicznej w rodzinie, szkole i środowisku lokalnym.

8.      Podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania dodatkowych środków finansowych dla szkoły.

 

§ 5. Tryb powoływania i odwoływania oraz skład Rad Rodziców.

  1. Rada Klasowa rodziców wybierana jest spośród obecnych na zebraniu rodziców uczniów danej klasy, zwykłą większością głosów. W posiedzeniach Rady Klasowej bierze udział wychowawca klasy. Skład Rady jest trzyosobowy: przewodniczący, sekretarz i skarbnik. Zadania Rady Klasowej zawarte są w § 4 i w szczególności dotyczą danej klasy.
  2. Rada rodziców jest wybierana podczas plenarnego zebrania spośród członków Rad Klasowych. Skład Rady jest ośmioosobowy: przewodniczący, zastępca przewodniczącego, skarbnik i 2 członków oraz trzyosobowa komisja rewizyjna. O podziale funkcji decydują rodzice wybrani do Rady.
  3. Kadencja Rady Rodziców trwa 3 lata. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość corocznej zmiany do czterech członków Rady Rodziców.
  4. Podczas plenarnego zebrania członków Rad Klasowych można w uzasadnionych przypadkach odwołać Radę Rodziców.
  5. W posiedzeniu Rady Rodziców oraz w plenarnych zebraniach Rad Klasowych mogą brać udział z głosem doradczym: rodzice uczniów szkoły, nauczyciele, dyrektor lub wyznaczony przez niego przedstawiciel kierownictwa szkoły, zaproszone osoby z zewnątrz, sponsorzy.

§ 6. Tryb podejmowania decyzji przez Rady oraz podczas plenarnego zebrania Rad Klasowych.

  1. Rady oraz uczestnicy plenarnego zebrania wyrażają swoje stanowisko w formie decyzji, które zatwierdzają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów uczestniczących w zebraniu członków Rad.
  2. Jeżeli decyzja Rady lub plenarnego zebrania Rad Klasowych jest sprzeczna z prawem lub ważnym interesem szkoły, dyrektor szkoły zawiesza jej wykonanie i w terminie do dwóch tygodni uzgadnia z Radą sposób postępowania w sprawie będącej przedmiotem decyzji.
  3. W sprawach spornych Rada Rodziców i dyrektor szkoły mogą odwołać się do organu prowadzącego szkołę lub sprawującego nadzór pedagogiczny. Stanowisko organu, do którego się zwrócono w spornej sprawie (wyrażone na piśmie) jest dla obydwu stron wiążące.

§ 7. Fundusze Rad.

  1. Rady Rodziców mogą gromadzić fundusze przeznaczone na finansowanie działalności związanej z realizacją celów o których mowa w § 2.
  2. Fundusze Rad pochodzą z dobrowolnych składek rodziców w wysokości corocznie ustalonej przez plenarne zebranie Rad Klasowych oraz z dochodów osiąganych przez Rady lub z dotacji.
  3. Rada rodziców może prowadzić działalność w celu pozyskiwania środków na wspieranie pracy szkoły.
  4. Działalność tę Rada prowadzi z zachowaniem obowiązujących w tym zakresie przepisów.
  5. Wszelkie środki finansowe pozyskiwane przez Radę Rodziców tworzą Fundusz Pomocy Szkole.
  6. Zasady i tryb dysponowania środkami finansowymi Funduszu Pomocy Szkole  określa Załącznik do niniejszego Regulaminu, zatwierdzony podczas plenarnego zebrania Rad Klasowych.

§ 8. Nadzór i kontrola nad działalnością Rad.

  1. Działalność Rady – zwłaszcza wydatkowanie funduszy – kontroluje Komisja Rewizyjna powoływana na trzyletnią kadencję podczas plenarnego zebrania Rad Klasowych Rodziców, w trzyosobowym składzie: przewodniczący i dwóch członków.
  2. Nadzór i kontrolę nad działalnością Rady Rodziców i Komisji Rewizyjnej w formie decyzji zwykłą większością głosów obecnych na zebraniu plenarnym.

 

Przewodniczący Szkolnej Rady Rodziców

Waldemar Łomnicki

Wytwarzający informację Szkolna Rada Rodziców
Publikujący informację Anna Kozera
Odpowiedzialny za treść Waldemar Łomnicki
Elementy podrzędne (1)
plik Zasady i tryb dysponowania środkami finansowymi Funduszu Pomocy Szkole.pdf