Regulamin Szkolnej Rady Rodziców
Z dnia | 2005/3/7 |
Ważne od | 2004/11/17 |
w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jakuba Sobieskiego w Oławie | |
§ 1. Postanowienia ogólne. 1. Rodzice współdziałają ze szkołą za pośrednictwem Szkolnej Rady Rodziców zwanej dalej Radą Rodziców. 2. Rada Rodziców stanowi reprezentację rodziców uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 2 w Oławie zwaną dalej szkołą. 3. Rada Rodziców jest samorządnym organem szkoły, współdziałającym z dyrektorem szkoły, radą pedagogiczną, samorządem uczniowskim, organem prowadzącym szkołę, organem sprawującym nadzór pedagogiczny oraz innymi organizacjami i instytucjami, w realizacji zadań szkoły. 4. Ilekroć w regulaminie jest mowa o Radach – chodzi o Radę Rodziców i Rady Klasowe.
§ 2. Cele współpracy o której mowa w § 1 ust. 1. Skuteczne wspieranie procesu nauczania, wychowania i opieki, zgodnie z potrzebami uczniów w szczególności poprzez: · tworzenie właściwego klimatu społecznego i warunków umożliwiających skuteczne funkcjonowanie i rozwój szkoły. · zaznajomienie rodziców z celami, planami i programami kształcenia, wychowania i opieki, organizacją procesu nauczania i uczenia się oraz wynikającymi z nich zadaniami dla szkoły i rodziców, · upowszechnianie wśród rodziców wiedzy o wychowaniu i funkcjach opiekuńczo – wychowawczych rodziny, · pozyskiwanie rodziców do czynnego udziału w realizacji programów nauczania, wychowania i opieki oraz udzielanie w tym zakresie pomocy szkole, · doskonalenie organizacji kształcenia, wychowania i opieki w szkole, rodzinie i środowisku,
§ 3. Uprawnienia Rady Rodziców. 1. Rada Rodziców może występować do rady pedagogicznej i dyrektora szkoły z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw szkoły. W przypadku opiniowania pracy nauczyciela ubiegającego się o kolejny stopień awansu zawodowego, obowiązuje następująca procedura: a. po otrzymaniu pisma dyrektora zawierającego informację o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela, wraz z prośbą o wyrażenie opinii o jego pracy, przewodniczący Rady zwołuje w terminie do 12 dni zebranie Rady w składzie poszerzonym o przewodniczących Rad Klasowych tych klas, w których prowadzi zajęcia edukacyjne wymieniony wyżej nauczyciel, b. podczas zebrania, o którym mowa w ustępie 1. punkt a. następuje ustalenie treści opinii o pracy nauczyciela, którą przewodniczący w formie pisemnej przekazuje dyrektorowi szkoły, c. ustalona opinia jest ważna jeśli w zebraniu, o którym mowa w ustępie 1. punkt a. uczestniczyło przynajmniej 5 członków Rady, d. Rada powinna przedstawić dyrektorowi swoją opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela. 2. Rady Klasowe występują do rady pedagogicznej poprzez Radę Rodziców. 3. W celu wspierania działalności statutowej szkoły Rada Rodziców gromadzi fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł i decyduje o ich wydatkowaniu zgodnie z zasadami i w trybie określonym podczas plenarnego zebrania Rad Klasowych. 4. Członkowie Rad mogą uczestniczyć w posiedzeniach rady pedagogicznej i zespołów wychowawców – za ich zgodą, wychowawcy mogą uczestniczyć w zebraniach Rady Rodziców z głosem doradczym. 5. Rada Rodziców może przekazywać organowi prowadzącemu szkołę oraz sprawującemu nadzór pedagogiczny swoje opinie o pracy szkoły w formie ustnej lub pisemnej każdorazowo powiadamiając o tym dyrektora szkoły.
§ 4. Zadania Rady Rodziców. 1. Współudział w bieżącym i perspektywicznym programowaniu pracy szkoły. 2. Współudział w zaspokajaniu potrzeb materialnych szkoły, a w szczególności: w bieżących remontach i modernizacji pomieszczeń oraz otoczenia szkoły dla poprawy warunków funkcjonowania i bezpieczeństwa, w zakupie środków trwałych i wyposażenia szkoły (ławki, stoliki, tablice, meble szkolne, itp.), w zaopatrywaniu szkoły w pomoce naukowe i dydaktyczne. 3. Wspieranie procesu doskonalenia organizacji i warunków pracy szkoły. 4. Współudział w realizacji zadań opiekuńczych szkoły. 5. Wspieranie współpracy szkoły ze środowiskiem lokalnym i zakładami pracy. 6. Wspieranie działań samorządu uczniowskiego oraz organizacji młodzieżowych działających na terenie szkoły. 7. Współpraca ze szkołą w zakresie działalności mającej na celu podnoszenie kultury pedagogicznej w rodzinie, szkole i środowisku lokalnym. 8. Podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania dodatkowych środków finansowych dla szkoły. § 5. Tryb powoływania i odwoływania oraz skład Rad Rodziców.
§ 6. Tryb podejmowania decyzji przez Rady oraz podczas plenarnego zebrania Rad Klasowych.
§ 7. Fundusze Rad.
§ 8. Nadzór i kontrola nad działalnością Rad.
Przewodniczący Szkolnej Rady Rodziców Waldemar Łomnicki | |
Wytwarzający informację | Szkolna Rada Rodziców |
Publikujący informację | Anna Kozera |
Odpowiedzialny za treść | Waldemar Łomnicki |
Elementy podrzędne (1) | ||
plik | Zasady i tryb dysponowania środkami finansowymi Funduszu Pomocy Szkole.pdf |